Czy zmniejszenie żołądka to dobre rozwiązanie?
O tym, że nadwaga to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, mówi się w przestrzeni publicznej coraz częściej — gdyż problem ten dotyczy coraz większej liczby osób w Polsce. To cecha wysoko rozwiniętych społeczeństw, jednak nie można się z tym godzić. Opracowywanych jest coraz więcej sposobów leczenia tej choroby cywilizacyjnej. Jednym z nich jest zmniejszenie żołądka. Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie.
Dla kogo endoskopowe zmniejszenie żołądka?
Tego rodzaju zabiegi, jak i chirurgiczne operacje bariatryczne, wybierane są coraz częściej, co ma związek nie tylko z faktem, że osób otyłych przybywa. Jest to też rozwiązanie coraz lepiej dostępne, metody takie są stale udoskonalane, więc ryzyko, jakie wiąże się z ich zastosowaniem, jest niewielkie.
Zanim jednak zacznie się myśleć nad tym rozwiązaniem, trzeba wiedzieć o tym, że, po pierwsze, zmniejszenie żołądkajest przeprowadzane tylko w przypadku osób naprawdę otyłych. Oznacza to, że nie można potraktować go jako zamiennik kuracji odchudzającej, chcąc zmniejszyć wagę o kilka kilogramów. Przeciwnie, do każdego takiego zabiegu pacjenci często muszą schudnąć, by bezpieczniejsze było zastosowanie znieczulenia i narkozy. Poza tym zabieg nie zostanie przeprowadzony w przypadku osób chorych — istnieje sporo przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.
Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?
Tego rodzaju metody leczenia otyłości zwykle są stosowane wtedy gdy wszystkie inne zawiodły, czyli pacjent nie jest w stanie schudnąć samodzielnie. Może to dotyczyć znacznej otyłości spowodowanej uzależnieniem od jedzenia — wówczas pacjent stale czuje głód. Zmniejszenie objętości żołądka sprawia, że wystarcza niewielka porcja pokarmu, by został on wypełniony i by uczucie głodu, przynajmniej na poziomie fizjologii (może być też potrzebna psychoterapia) zniknęło. Takie metody są też stosowane w przypadkach, kiedy ze względu na znaczną otyłość chory nie może stosować aktywności fizycznej — np. ze względu na ryzyko uszkodzenia kolan poprzez ich obciążenie.
Wsparcie w leczeniu otyłości
Zastanawiając się nad takim rozwiązaniem, trzeba pamiętać, że nie jest to radykalne rozwiązanie kwestii leczenia otyłości, a jedynie wsparcie. Jeśli nadal będzie się jadać obficie, żołądek może z czasem ponownie się rozciągnąć. Najlepiej jest więc działać kompleksowo, np. włączając współpracę z psychodietetykiem.